Şişkin Gözlerden Nasıl Kurtulursunuz?

0
336

Şişkin Gözlerden Nasıl Kurtulursunuz?

Sabah şişkin gözlerle uyanmak, yorgun ve hasta görünmemize neden olur. Peki göz şişkinlikleri neden oluşur, şişkinlikleri önlemenin ve görünümünü hafifletmenin yolları nelerdir? Sizinle birkaç basit cilt bakımı önerisi paylaşmak isterim;

  • Şişkin gözlerin en bilinen nedenlerinden biri uykusuzluk yada uyku düzensizliğidir. Gözlerinizin şişkin görünümünü azaltmaya çalışmak yerine, düzenli ve yeterli uyuyarak şişkinliği önlemeniz daha akıllıca olacaktır :) Yatmadan önce uykusuz kalmanıza neden olacak, ağır yemeklerden ve kafeinden uzak durun.
  • Söz konusu şişkin gözlerse “soğuk” çoğunlukla işe yarar.  Buzdolabında soğutulmuş salatalık dilimleri yada soğuk kaşıkları gözlerinizin üzerine yerleştirebilirsiniz. Ayrıca, bir bez içerisine koyduğunuz buz küplerini gözlerinizin üzerinde gezdirerek de şişkin görünümü azaltabilirsiniz. Ya da en basitinden yüzünüzü soğuk su ile yıkayabilirsiniz.
  • Fazla tuz kullanımı, vücudunuzun susuz kalmasına, bu da gözlerinizin şişkin görünmesine neden olur. Yemeklerinizde fazla tuz kullanmak yerine, çeşitli baharatlarla tat vermeyi deneyebilirsiniz. Fast food yemeklerin ve markette hazır satılan çorbaların tuz oranı yüksektir. Bunlardan uzak durun. Su tüketiminizi artırmayı ve yatmadan önce su içmeyi unutmayın.
  • Çay poşeti yöntemini duymuş olabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Gözlerinizdeki şişkinliğin hafiflemesine neden olan şey çay poşetlerinde bulunan kafeindir. Göz bakımı ürünlerinde kafein bulunmasının sebebi de budur. Eğer kafeinsiz çay kullanırsanız etkili bir sonuç alamazsınız. Kafein oranı yüksek siyah ve yeşil çay tercih edebilirsiniz. Çayınızı demledikten sonra çay poşetini soğumaya bırakın, sonra da gözlerinizin üzerine yerleştirin.
  • Göz bakım ürünleri alırken, şişkinlik probleminiz varsa göz kreminden çok göz jellerine yönelmelisiniz. Göz kremleri yaşlanma etkilerine karşı daha etkiliyken, göz jelleri ise şişkinliklerde daha iyidir, gözlerinizin rahatlamasını sağlar. Etkisini artırmak için tıpkı salatalık dilimleri gibi buzdolabında bekletebilirsiniz.
  • Göz çevrenize nazik hareketlerle yapacağınız masaj, kan dolaşımını hızlandırır ve gözlerinizin şişkin görünümünü azaltır.
  • Gece yatarken makyajınızı silmeye üşeniyor musunuz? Fakat makyajınızı temizlemeden yatmanız sabah şişkin gözlerle uyanmanıza neden olabilir. Çünkü temizlenmeyen makyaj, tıkanan gözenekler demektir. Yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin. Ayrıca makyajınızı çıkarmanız için daha fazla nedeni bu yazımda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here