Siyah Nokta Hakkında Merak Edilenler

1
184

siyahn.jpg

Hangi cilt tipinde  daha sık rastlanır ?

Yağlı ve karma ciltlerde meydana gelir.

Nasıl oluşur ?

Deri altı yağ hücreleri fazla yağ salgılar. Bu yağ ciltteki gözenekleri tıkar. Cilt, hava ile temas edince,  gözeneklerdeki bu yağlar oksitlenir. Bunun sonucunda da renkleri siyaha döner.

Siyah noktaların tamamen önüne geçmek mümkün mü ?

Düzenli bakımla azaltmak mümkün. Fakat, siyah noktalar yağlı cildin doğal bir sonucu olduğu için, tamamen önlemek açıkçası biraz zor gibi.

Siyah noktaları sıkarak temizlemek doğru mu ?

Kesinlikle tavsiye edilen bir yöntem değildir. Nedenini sorarsanız, gözeneklerin büyümesine,  dolayısıyla da yüzünüzde gözle görünür delikler halini almalarına neden olabilirsiniz. Ayrıca, cildinizde lekeler oluşmasına, cildinizin tahriş olmasına, kılcal damarlarda ve doku altı hücrelerinde tahribat meydana gelmesine de sebebiyet verebilirsiniz.

Önlemek için ne yapmalı ?

Ciltteki yağ oranını dengelemek için, cildin su ihtiyacını karşılamalısınız. Su bazlı ürünler kullanmanız gerekir. Cildinize uygun ürünü seçebilmek için bir uzmana danışmalısınız. Düzenli bir şekilde cildinize bakım yapmalısınız. Yazılarımda, siyah noktalar için yapabileceğiniz bakım önerileri mevcut. Kendiniz bu sorunla başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız, uzman yardımı almalısınız.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here