Spor Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

0
392

Aceleci Olmayın

Ayakkabı fiyatları kullanılan malzeme ve kalitesi ile birlikte gün geçtikçe artıyor. Perakende fiyatlarının artmasının sebeplerinden biri de internet satışları. Ayakkabıcıların aleyhine olan bu değişkeni siz lehinize kullanabilirsiniz. Çok beğendiğiniz bir ayakkabıyı internette perakende fiyatından daha ucuza bilirsiniz.

Alışverişi Akşam Yapın

Ayakkabı alışverişini akşama bırakın. Çünkü akşam ayaklarınız en şişmiş halde olacaktır. Size en uygun ayakkabıda, baş parmağınızın önünde 1 cm boşluk bırakılmış olmalı ve parmaklarınızı rahatça hareket ettirebilmeniz gerekir.

Nerede Kullanacaksınız?

Spor ayakkabı alırken onu en fazla nerede kullanacağınızı göz önüne almanız gerekiyor. Spor salonunda mı, yürüyüş yaparken mi yoksa günlük olarak mı. Öncelikle kendinize bunun cevabını verin ve size en uygun ayakkabıyı seçin.

Ayak Tipiniz Önemli

Sağlıklı bir spor ayakkabı alışverişi için ayak tipinizi bilmeniz önemli. Bu nedenle alışverişe çıkmadan önce bir ayağınızın altını ıslatın ve kese kağıdının üzerine basın. Çıkan izlerin üzerinden kalem ile geçin. Alışverişe çıkarken yanınıza alın, böylece mağazadaki görevli size ayak tipinize en uygun ayakkabıyı önerecektir.

Aşırı Kullanımdan Kaçının

Spor ayakkabılarınızı spor haricinde günlük olarak sürekli giymek ömürlerini kısaltacağı gibi sağlıklı da değildir. Ayakkabılarınızın da dinlenmeye ihtiyacı vardır :) Normalde spor ayakkabılarınızı 800 Km mesafede ya da 5 ayda bir değiştirmeniz lazım. Ayakkabıyı aldığınızda diline aldığınız tarihi not edip takibini yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.