Stresin Cildinizde Bıraktığı İzleri Hafifletmenin Yolları

0
195

Cildinizden Stresin İzlerini Hafifletmenin Yolları

Bildiğiniz gibi stres sadece sağlığımıza değil, cildimize de zarar veriyor. Peki yaşadığımız stresli zamanların cildimizde bırakacağı izleri nasıl önleyebilir yada cildimizin kötü görünümünü nasıl hafifletebiliriz? Bunlara dikkat ederek;

  • Stresin cildinizin üzerinde bıraktığı izleri azaltmak için her koşulda cilt bakımı rutininize sadık kalmanız gerekir. Çoğu zaman stresli dönemlerde yada çok meşgulken maalesef cilt bakımımızı ihmal ediyoruz. Oysa ki ne kadar meşgul olursak, ne kadar stresli zamanlar geçirirsek geçirelim düzenli olarak yaptığımız cilt bakımına devam etmeliyiz.
  • Stres altında kalan cilt daha hassas olacağı için, cilt bakımında daha dikkatli olmak gerekir. Bu nedenle stresli dönemlerde hassas ciltlere uygun, cildinizi tahriş etmeyen ve parfümsüz ürünler kullanmaya özen gösterin. Stresin cildiniz üzerindeki en sık görülen etkilerinden biri sivilce ve döküntülerdir. Rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliği olan ürünlerle bunun üstesinden gelebilirsiniz.
  • Bunun stresli zamanlarda uygulanması zor bir öneri olduğunu biliyorum, fakat bu dönemlerde cildinizde ortaya çıkan olumsuz etkilerin bir kısmı da uyku sorunu ile ilişkilidir. Uykusuz kalmamaya, elinizden geldiğince uyku düzeninizi korumaya çalışın. Uyku hem sizi stresli dönemlerde daha zinde tutar, hem de stresi azaltır.
  • Eğer stresli dönemlerde cildinizdeki kötü görünümü azaltmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise beslenmeniz. Kendimizi stres altında hissettiğimizde ya daha fazla yemeye yada tam tersine düzensiz ve az yemeye başlarız. Tabi çoğunlukla sağlıklı olana değil sağlıksız yiyeceklere yöneliriz. Oysa ki cildimizin stresin etkilerinden kurtulmak için taze meyve, sebze, yağsız protein bakımından zengin gıdalara ihtiyacı vardır.
  • Araştırmalara göre stres altında kalan organlar özellikle böbrekler, gözlerimizin altında koyu halkaların oluşmasına neden oluyor. Cildimiz nemsiz kaldığında ince çizgiler ve kırışıklıklar daha belirgin görünmeye başlıyor. Bu nedenle stresli dönemlerde bol su içerek cildimizin aydınlanmasını, şişkinliklerin hafiflemesini ve kan dolaşımının düzenlenmesini sağlayabiliriz.
  • Evet her zaman cildimizi güneşin zararlı etkilerine karşı korumak için güneş kremi kullanmalıyız fakat stresli dönemlerde bunun önemi daha fazla artıyor. Çünkü güneş ışınları stres nedeniyle hassaslaşan cilde daha fazla zarar verebiliyor. Cildin kurumasına, kırışıklıkların artmasına ve tahrişe neden olabiliyor. Bu nedenle ne kadar stresli zaman geçirirseniz geçirin güneş kremi kullanmayı unutmayın ve bu dönemlerde daha yüksek faktörlülerini tercih edin.
  • Yorgun ve stresli olduğumuzda enerji vermesi için kahve gibi kafeinli içeceklere yada rahatlamak için alkollü içeceklere yöneliyoruz. Aşırıya kaçılmadığı sürece bize istediğimizi verir fakat aşırı alkol yada kafein cildimizin kurumasına neden olur. Eğer gerçekten fazla stres altındaysanız bol su içerek dengeyi sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here