Su Böreği Tarifi

0
340

Su böreği tarifi için gerekli olan malzemelere bir göz atalım. 3 yemek kaşığı tereyağı, sıvı yağ, 150 gr margarin, 3 su bardağı un, peynir, 5 yumurta, yarım demet maydanoz, 3 litre su, 3 yemek kaşığı tuz böreğimizi yapmak için gerekli olacak malzemelerdir. Şimdi ise su böreğimizin yufkasını hazırlamamız gerekiyor. Büyük bir leğen içerisine önce 5 yumurtamızı kırıyoruz ve ardından 1 yemek kaşığı tuz ekliyoruz. 1 yemek kaşığı sıvı yağımızı da ekledikten sonra biraz çırparak birbirlerine karışmasını sağlıyoruz. 3 su bardağı unumuzu ekleyerek hamurun kulak memesinden biraz sert olana kadar yoğuruyoruz. İyice yoğurtduktan sonra 30 dakika gibi bir süre dinlenmeye alıyoruz.

Ardından göz kararı ile 10 eşit parçaya bölüyoruz. Un yardımı ile öncelikle bütün parçaları tabak büyüklüğünde açıyoruz. Ardından 10 dakika dinlendiriyoruz. Şimdi ise tepsinizin büyüklüğünde yufkalarımızı açıyoruz. Hamurlarımızın hepsini açtıktan sonra tepsimizi yağlamak için 150 gr margarin ve 150 gr tereyağını eritiyoruz.Su böreği tarifi işlemlerimizde şimdi ise yağımız iyice kızardıktan sonra tepsimizi yağlıyoruz. Ardından büyük derin bir tencere içerisinde su kaynatıyoruz. Kaynayan suyumuza 2 yemek kaşığı tuz ilave ettikten sonra yufkanın dağılmasını da engelleyebiliriz. Tepsimizin ilk katına suda haşlamayacağımız bir kat yufka seriyoruz. Bu katı yerleştirdikten sonra üzerini yağlıyoruz.

Açmış olduğumuz diğer yufkalarımızı 1 dk süre ile kaynayan suyumuzda bekleterek tepsimizde katları ekliyoruz. 4. Eklediğimiz kattan sonra maydonozumuzu ve peynirimizi ekleyerek kalan 5 kat haşlanmış yufkamızı da katlar halinde ekliyoruz. Su böreği tarifi yapılışı bakımından zor bir börek çeşidi olduğu için pişirme süresi de bir o kadar uzundur. Aralıklı kontroller ile piştiği zaman fırınınızdan alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.