Takılarımızı Parlatalım :)

2
137

Uzun zamandır, kararan gümüş takılarım için üzülüyordum ve yeniden parlatabilmek istiyordum. Dün internette başka bir şey ararken, birden şans eseri gümüş parlatma üzerine bir yazı gördüm. E vakit kaybetmeden de hemen denedim. Gerçekten basit bir yöntem ve sonucu gerçekten etkili. Takılarımı yeniden parlatabildiğim için çok sevindim. Çünkü benim için manevi değerleri var :) Son olarak da, bu yöntemi sizle paylaşmaya geldi sıra.

Buyrun :

silverpolishhowto-ingredients.jpg

Lavabonun içerisine ya da çukur bir kaba alüminyum folyo seriyoruz. Üzerine biraz çamaşır sodası serpiyoruz.

silverpolishhowto-insink.jpg

Daha sonra üzerine sıcak su döküyoruz. Ardından takıları suyun içerisine bırakıyoruz. Takının tamamen alüminyum folyoya temas etmiş olmasına dikkat etmemiz gerek.

silverpolishhowto-remove.jpg

Biraz ( 10-20 sn. ) suda beklettikten sonra bir cımbız veya benzer bir şeyle suyun içerisinden çıkarıyoruz. Pasın yumuşadığını fark edeceksiniz.

silverpolishhowto-brush.jpg

Yumuşayan pası çıkarmanız artık çok kolay. Ben bunun için pamuklu çubuk kullandım. Ama daha zor kısımlar için diş fırçasından da yardım alabilirsiniz. Küçük bir dokunuş ve gümüş takılarınız artık daha parlak :)

Not : Mücevherlerinizin üzerinde yapışkan, kağıt ya da suyun zarar verebileceği elementler olmamasına dikkat edin. Değerli taşlar için güvenlidir ama inci ve opale zarar verir.

Not 2 : Okuduğum yazıda farklı bir yöntem olarak, diş macunu ve diş fırçası ile de pas lekesinin çıkarılabileceğinden bahsediliyordu. Bu yöntemi denemedim ama isterseniz deneyebilirsiniz, aklınızda olsun.

2 YORUMLAR

  1. Bir pamuğun içine sigara külü koyup onunla ovduktan sonra tabi güzelce temizledikten sonra da aynı sonucu alırsınız.Daha pratik bence

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here