Takip Edilesi Moda Blogları: Cashmere in Style

0
391

takip-edilesi-moda-bloglari-cashmereinstyle

Merhaba,

“Takip edilesi moda blogları” serisine hızla devam ediyoruz. Bugünkü konuğum çok severek takip ettiğim Cashmere in Style blogunun sahibesi sevgili Mariann Mező. Hadi onu benimle beraber yakından tanıyın!

Today’s guest for my blogger interview series is Cashmere in Style. Let’s get to know her :)

Tell us about yourself?  / Kendinden biraz bahseder misin?

I’m 30, currently living in my motherland, Hungary with my amazing Senegalese husband and two children, our daughter Aicha, 4 and son Malick, who just turned 7 months. With my husband being a professional football player, our life is kind of like a chaos, we’re constantly moving around.

30 yaşındayım, şu anda Senegalli kocam, dört yaşındaki kızım Aicha ve yedi aylık oğlum Malick ile ana vatanım Macaristan’da yaşıyorum. Kocamın profesyonel futbolcu olması ile birlikte hayatımız biraz kaosa sürüklendi, sürekli oradan buraya taşınıyoruz.

What made you decide to start blogging?  / Blog yazmaya nasıl karar verdin?

Ever since I was a little girl I was into fashion. I grew up in a small city where people had never heard of Christian Dior, so I always came across as a complete weirdo in school with my passion for fashion designers and magazines. After having my first child, I knew it was about time to start something fashion related and blogging seemed like a perfect solution for me. I first started out as a hobby, but then more and more people started to show interest, so I decided to take it a little more seriously and post daily. When I got pregnant with my son I had to put blogging aside for a little while as I had some complications at the beginning of my pregnancy, but luckily everything turned out well, so now I can continue blogging with the same enthusiasm and spirit as before.

Küçüklüğümden beri modayla iç içeydim. Christian Dior’un adını hiç duymamış küçük bir kasabada büyüdüm. Bu yüzden moda tasarımcılarına ve dergilerine olan tutkum ile okuldaki hilkat garibeleri arasında yerimi aldım. İlk çocuğumu doğurduktan sonra moda ile ilgili birşeyler yapmam gerektiğini biliyordum ve blog tutmak mükemmel bir çözüm gibi göründü. Başlangıçta hobi olarak başladım fakat çok fazla insan ilgi göstermeye başladı, bu yüzden işi daha çok ciddiye aldım ve her gün yazı göndermeye başladım. İkinci çocuğuma hamile kaldığımda, hamileliğimin başlarında komplikasyonlar nedeniyle, blog tutmayı bir kenara koymak zorunda kaldım. Şansılıyım ki sonunda her şey çözüldü, böylece blog tutmaya eski tutkumla ve isteğimle devam edebiliyorum.

How would you describe your own personal style? / Kişisel stilini nasıl tanımlarsın ?

Well, it’s a little bit of everything, but if I really have to name it I would call it ‘feminine meets casual chic’.

Sanırım herşeyden bir parça var, fakat buna kesinlike isim koymak zorunda kalsam “feminenin casual şıklıkla buluşması” derdim.

takip-edilesi-moda-bloglari-cashmereinstyle-2

Do you have any fashion rules when putting an outfit together? / Kombin yaparken uyguladığın moda kuralları var mı ?

Not really, I would say I wear everything I like, I like to mix and match colors and prints or just wear a pair of boyfriend jeans and plain t-shirt and dress it up a bit, with an oversized necklace or colorful jacket, red lipstick and some mega heels. There is one thing I can’t stand though, when people wear to much animal print in one outfit, uh that gives me goosebumps (in a bad way). :D

Yok aslında, beğendiğim her şeyi giyerim diyebilirim. Renkleri ve desenleri karıştırmayı ya da sadece boyfriend jean ve düz bir t-shirt giyerek büyük bir kolye ya da renkli bir ceket ile, kırmızı ruj ve süper yüksek topuklu ayakkabı ile tamamlamayı severim. Sadece bir şey var. İnsanların bir kombinde çok fazla havyan deseni kullanmasına katlanamıyorum. Resmen tüylerim diken diken oluyor :D

What’s the one wardrobe essential you can’t live without? / Gardırobunun olmazsa olmazı nedir?

My jeans, oh definitely my jeans. :D

Kot pantolonlarım, kesinlikle kot pantolonlarım.

Heels or Flats? / Topuklu ayakkabı mı düz ayakkabı mı?

Heels absolutely.

Kesinlikle topuklu ayakkabı.

Who does your amazing photography? / Fotoğraflarını kim çekiyor?

Two of my friends (who are a couple actually), we are very close to each other, so it’s a lot of fun to work with them.

What type of camera do you use? / Hangi fotoğraf makinesini kullanıyorsun?

CANON EOS 5D MARK III

Favorite designers and places to shop? / Favori tasarımcıların ve alışveriş yaptığın mağazalar hangileri?

Just like every girl, I love high street brands such as Zara, H&M, Mango, Topshop, Asos, Missguided, just to name a few. When it comes to designers, well I’m a huge sucker for Chanel, Céline and Valentino.

Her kadın gibi Zara, H&M, Mango, Topshop, Asos, Missguided gibi sokak markalarını seviyorum. Sıra tasarımcılara gelince Chanel, Céline ve Valentino bağımlısıyım diyebilirim.

takip-edilesi-moda-bloglari-cashmereinstyle-3

Which way did the blog change your life? / Blog yazmak hayatını nasıl değiştirdi?

Blogging made more observant and confident, it gave me the chance to express myself and challenge myself. It taught me to accept myself and that I don’t have to look ‘perfect’ all the time, everybody has good and bad days. In a way, it also opened the doors to social media for me which gave me the opportunity to interact and ‘meet’ some wonderful people, which I’m really grateful for.

Blog tutmak beni daha dikkatlı ve kendinden emin yaptı, kendimi ifade etme ve kendime meydan okuma şansı verdi. Kendimi kabul etmemi ve her zaman “mükemmel” görünmem gerekmediğini öğretti, herkesin iyi ve kötü günleri vardır. Gerçekten minnettar olduğum şey ise, bir bakıma sosyal medyanın kapılarını açtı ve muhteşem insanlar ile tanışma şansı tanıdı.

What advice can you give to new bloggers? / Yeni bloggerlara tavsiyede bulunmak ister misin?

Never give up! Let’s face it, there are a lot of fashionistas out there, so it’s really hard to stand out these days. However, I believe that hard work, dedication and patience can bring you amazing things, just be genuine and most importantly, don’t forget that blogging should be about having fun, not a popularity contest. So no pressure ladies, just enjoy, you’re all GREAT.

Asla pes etmeyin! Kabul edelim, bir çok moda tutkunu var, bugünlerde öne çıkmak gerçekten çok zor. Ancak sıkı çalışmanın, kendini adamanın ve sabrın size muhteşem şeyler getireceğine inanıyorum. Samimi olun ve en önemlisi blog tutmanın popülerlik yarışması değil, eğlenceli bir şey olduğunu unutmayın. Bu yüzden çok kasmayın kızlar, sadece zevkini çıkarın. Hepiniz HARİKASINIZ.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here