Takip Edilesi Moda Blogları: Plog Style

0
636

takip-edilesi-moda-bloglari-jenny-plog

Merhaba,

“Takip edilesi moda blogları” serisinde bugünkü konuğum Plog Style blogunun yazarı sevgili Jenny Plog. Hadi onu biraz daha yakından tanıyalım!

Today’s guest for my blogger interview series is owner of Plog Style; Jenny Plog. Let’s get to know her :)

Tell us about yourself? / Kendinden biraz bahseder misin?
My name is Jenny Plog. I was born in Honduras (Central America) but moved to the United States when I was 11 years old. I have lived in Los Angeles ever since.

Adım Jenny Plog. Honduras’ta (Orta Amerika) doğdum ama 11 yaşındayken Amerika Birleşik Devletlerine taşındım. O günden beri Los Angeles’ta yaşıyorum.

What made you decide to start blogging? / Blog yazmaya nasıl karar verdin?
What made me decide to start blogging was my passion for fashion, I always loved reading about it and I followed a lot of fashion bloggers as well. After a while, I finally got up the courage to start my own blog and explore my own personal style. It started out as a hobby but has quickly become a huge part of my life. I love leaning and meeting bloggers who are all out there doing the same thing as me. It is a wonderful community of like-minded people who all have the same passion.

Modaya olan tutkum sayesinde blog yazmaya karar verdim. Her zaman moda ile ilgili okumayı severdim ve birçok moda blogu yazarını takip ederdim. Bir süre sonra, cesaretimi toplayıp kendimi blogumu tutmaya ve kendi kişisel stilimi keşfetmeye başladım. Bir hobi olarak başladığım blogum hayatımın büyük bir parçası oldu. Benimle aynı tutkuyu paylaşan bloggerlar ile tanışmayı çok seviyorum, harika bir topluluk.

Who would you say is your number one fashion inspiration? / Moda konusunda ilham aldığın biri var mı?
My number one fashion inspiration is probably Olivia Palermo. I really love her style and would love to have access to her closet!!!

Olivia Palermo. Onun stilini gerçekten seviyorum ve gardırobuna sahip olmayı isterdim.

How would you describe your own personal style? / Stilini nasıl tanımlarsın?
I would describe my style as street-chic meets effortless sophistication (at least that is what I strive for).

Kendi tarzımı rahat sofistike bir tarzın sokak şıklığı ile buluşması olarak tanımlayabilirim. (En azından bunun için uğraşıyorum).

What’s the one wardrobe essential you can’t live without? / Gardırobunun olmazsa olmazı nedir?
My number one essential I can’t live without is a blazer. I love how you can dress up any look by just adding a blazer. And you can never have too many in my opinion. It’s definitely a must have in my wardrobe.

Blazer ceketsiz yaşayamam. Kombinime sadece bir blazer ekleyerek tamamlamayı çok seviyorum. Ve bence ne kadar blazer cekete sahip olsanız az. Kesinlikle benim gardırobumda olması gereken bir parça.

jenny-plog

Who does your amazing photography? / Fotoğraflarını kim çekiyor?
My husband takes my photos. He’s an amazing photographer and I wouldn’t be blogging without him. Fashion blogging is the perfect collaboration of our artistic passions and we love collaborating together.

Fotoğraflarımı kocam çekiyor. Kendisi harika bir fotoğrafçı, o olmasa blogum da olmazdı. Moda blogum, ikimizin sanatsal tutkularının harika bir eseri. Birlikte çalışmayı çok seviyoruz.

Favorite designers and places to shop? / Favori tasarımcıların ve alışveriş yaptığın mağazalar hangileri?
My favorite designers…let’s see that’s a hard question because I love so many. But If I had to pick… I love Marc Jacobs, Michael Kors, Vince, DVF, Rag & Bone just to name a few. And some of my favorite places to shop are Club Monaco, H&M, Zara and ASOS.

Favori tasarımcılarım… Bir bakalım, bu zor bir soru çünkü çok fazla favorim var. Fakat seçmem gerekirse… Marc Jacobs, Michael Kors, Vince, DVF, Rag & Bone sevdiğim markalardan bazıları. Ve alışveriş yapmayı sevdiğim yerler ise Club Monaco, H&M, Zara ve ASOS.

Which way did the blog change your life? / Blog yazmak hayatını nasıl değiştirdi?
Fashion blogging has changed my life in so many ways. For one thing, it is more than just a hobby now and more like a part-time job. I work full-time as well as a Dental Assistant so finding time to shoot, to manage the blog and all of the social media tasks can sometimes it can be a struggle to balance it all. It has also given me an artistic passion and a purpose that I didn’t have before. Now even when i travel I try to seek out the bloggers in the city so we can meet up and share stories over a drink or two.

Blog yazmak hayatımı birçok yönde değiştirdi. Öncelikle, benim için şu anda hobiden daha çok part-time bir iş. Tam zamanlı olarak dişçi asistanı olarak çalışıyorum. Bu yüzden çekimler için zaman bulmak, blogu ve sosyal medya hesaplarını yönetmek bazen zor olabiliyor. Ayrıca bana daha önceden sahip olmadığım sanatsal bir tutku kazandırdı. Hatta artık yolculuğa çıktığımda gittiğim şehirdeki diğer bloggerları araştırıyorum, böylece buluşup güzel hikayeler eşliğinde bir kaç kadeh içebiliyoruz.

What do you love most about blogging? / Blog yazmanın en sevdiğin yönü nedir?
What I love most about blogging is the shared community of other bloggers, photographers, or just people who love fashion. This community of people is truly inspiring and supportive. The positive comments and support I get (and give) is what keeps me going post after post.

Blog tutmanın en sevdiğim yanı diğer bloggerlarla, fotoğrafçılarla ya da sadece modayı seven insanlarla oluşturulan paylaşım platformu. Bu topluluktaki insanlar gerçekten ilham veriyor ve destekliyor. Aldığım olumlu yorumlar ve destekler beni bir sonraki postum için teşvik ediyor.

What advice can you give to new bloggers? / Yeni bloggerlara tavsiyede bulunmak ister misin?
I have learned a lot over the past two years and made some mistakes along the way. The most important advice I would give to someone starting a blog would be to have fun and stay true to your style. This is a very crowded field but there is always room for a true, personal point of view. Slowly but surely people and brands will take notice. Also, learn the business side of things as soon as you can. I am only now, late in the game, turning this into a business and finding ways to generate revenue. A girl’s got to pay for all of those clothes somehow!

Geçtiğimiz iki yıl içinde bir çok şey öğrendim ve bazı hatalar yaptım. Blog tutmaya başlayacak birine verebileceğim en önemli öneri yaptıkları işten zevk almaları ve stillerine sadık kalmaları. Çok kalabalık bir alan ama her zaman birine daha yer var. Yavaş ama emin adımlarla ilerleyerek insanların ve markaların ilgisini çekebilirsiniz. Ayrıca işin maddi tarafı da var. Gelir kazanma kısmında biraz geç kalmış olsam da. Sonuçta normal bir kız giysilerine para vermek zorunda!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.