Terk Etmeniz Gereken Kötü Saç Alışkanlıkları !

0
1369

Edindiğiniz bazı alışkanlıklarla farkında olmadan saçınıza zarar veriyor olabilirsiniz. Gelin bu alışkanlıkları öğrenelim ve onları terk edelim :

Saçınızla Oynamak

Daha çok uzun saçı olanların alışkanlık haline getirdiği, saç ile oynama, kıvırma, saçın çabuk kirlenmesine, yağlanmasına yol açar. Aynı zamanda saçın yıpranmasına da neden olabilir. Hatta bu alışkanlık ilerlediği zaman saçın dökülmesi de kaçınılmaz olur.  

Bu alışkanlıktan kurtulmak için sizi meşgul edecek başka bir nesneler bulmalısınız, mesela stres topu gibi. Eliniz boşta kalmayacağı için saçınızla oynayamazsınız :)

Sürekli Sıkı Bir At Kuyruğu Kullanmak

Saçınızı sürekli sıkı bir at kuyruğu yapıyorsanız, zarar gören saç kökleriniz bir süre sonra üretimi durdurabilir. Eğer baş ağrınız varsa saçınızı derhal açmalısınız. En gevşek modellerde bile saçınızı zarar vermeyecek, esnek toka ya da materyallerle (kumaş, kurdele) toplayın. Metalden uzak durun.

Saç Uçlarını Ya da Beyazları Koparmak

Saçınızdan beyaz kılları koparıyorsanız, bu da saçınıza zarar veren bir davranış ! Söylendiği gibi “beyaz kılları koparırsan, daha fazla beyaz çıkar.” diye bir olay doğru değildir ancak saçınızı koparmak saç kökü ve etrafındaki alana zarar verir. Aynı zamanda kırık saç uçlarını koparmak da saçınızın daha fazla kırılmasına yol açar. Tek çözüm kestirmektir.

kaynak 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here