Tırnaklarım Neden Kolayca Kırılıyor?

6
340

Tırnaklarınız kolayca yıpranıyor, ne kadar uzatmaya çalışsanız da her seferinde kırılıyor mu? Ya da sağlıklı bir şekilde uzamıyor, tırnaklarınızın üzerinde beyaz lekeler mi oluşuyor?

Tüm bunların önüne geçebilirsiniz. Çünkü tırnaklarınızla ilgili problemler, sizin beslenmenizle doğru orantılıdır. Ve tırnak problemlerinizin büyük çoğunluğu beslenme kaynaklıdır. Tabi ki bunun dışında da bazı etkenler var. Kısaca açıklamak ve önerileri sıralamak gerekirse, işte benden size bir öneri listesi.

  • Su tüketiminiz az ise tırnaklarınızın da su ihtiyacını tam olarak karşılayamıyorsunuz demektir. Unutmamalısınız ki su vücudumuzun en temel ihtiyacı öyle değil mi.
  • Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenme alışkanlığınızın olmaması da tırnaklarınızın kırılganlığında büyük bir etken. Vücudunuzun vitamin ve kalsiyum ihtiyacını önemseyin.
  • Gerek elleriniz, gerek tırnaklarınız açısından olsun, deterjan vb. ile teması en aza indirgemeye çalışın. Eldiven kullanma alışkanlığı edinin.
  • Kalitesiz ya da uzun süre kullanmadığınız oje ve asetonlardan uzak durun.
  • Ojeyi tırnaklarınızda uzun süreli tutmayın.
  • Tüm bunların yanısıra tırnaklarınıza nemlendirici ve besleyici özelliği olan bir bakım kremiyle masaj yapabilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. merhabalar.. benimde tırnaklarmla ilgili sorunum var ..:( malesef benm tırnk yeme alsknlıgım vardı ama nihayet bu pis alsknlıgımdn vazgeçtm 2 aydır yemiorm çok güzel uzadı ama çook hassas üstnden bi tabaka kalkıo incck kalıo sonra da kırılıyor :( eskiden yedigimdn oldugunu düsünüorm böyle güçsüz olması .. yıllrdır yiyiodm suanda uzn hayllrmndeki ama dayanmıo kırılıo çok üzülüorm …sert olması için ne yapmalıym bana yardım eder mmsnzz lütfennnn?:(

  2. çook teşekkür ederim size beni ne kadr mutlu ettinz bilemem yazdklarınız isime yaradı son derece güzel ellerinize sağlık ilk basta sogun suyu ile masaj yaptm bi kaç gün sonra limon ve zeytin yaglı karısımı denedim tırnklarm daha güçlü beslendi çook teskkr ederm ..=))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here