Topuklu Ayakkabı Acısını Azaltmanın Yolları!

0
843

topuklu-ayakkabi-acisini-azaltmanin-yollari

Merhaba,

Ne kadar acı çeksek de topuklu ayakkabı giymeyi seviyoruz, bu bir gerçek :) Hele de uzun sürecek bir davete katılacaksak iş daha da zorlaşıyor bizim için. Peki topuklu ayakkabı giymenin acısını geçirecek yada azaltacak çözümler yok mu? Tabi ki var. Size birkaç öneride bulunmak isterim. İşte acı çekmeden topuklu ayakkabı giyebilmenin yolları;

  • Eğer katılacağınız bir davet için yeni bir çift ayakkabı aldıysanız, öncelikle ayaklarınızı o ayakkabıya alıştırmalısınız. İlk defa giyilen bir ayakkabı mutlaka canınızı yakar. Bu yüzden yeni aldığınız ayakkabıları önce evin içerisinde giyip dolaşmalısınız ki ayakkabılar esnesin, ayaklarınızın şeklini alsın.
  • Topuklu ayakkabı giymenin verdiği acıyı azaltmak için ayaklarınıza yapabileceğiniz iyiliklerden biri de yolda düz ayakkabı kullanmaktır. Gideceğiniz yere varana kadar babet gibi topuksuz, düz tabanlı bir ayakkabı giyin, vardığınızda ayağınıza topuklu ayakkabılarınızı geçirin. Dönerken de yine aynı şekilde düz ayakkabılara geçiş yaparak topuklu ayakkabıların ayağınızı daha az acıtmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle ayakkabıların uzun süre ayağınızda kalacağı bir davete katılmayı planlıyorsanız.
  • Birçoğumuzun başına gelmiştir; bir ayakkabıyı çok beğenip satın almak istediğimizde ne yazık ki ayakkabı numaramızın kalmadığını görmek. Bunu bazen ben de yapıyorum ama o ayakkabıyı ne kadar beğenirsek beğenelim bir numara küçüğünü yada büyüğünü almamalıyız. Ayak numaranıza uygun, ayağınıza tam oturan bir ayakkabı seçimi, topuklu ayakkabının verdiği acıyı azaltabilir.
  • Doğru numarada bir ayakkabı alsanız da, içerisinde daha rahat edebilmeniz ve ayakkabının acıtmasını önlemeniz için giymeden önce esnetmelisiniz. Bunu da deri yada süet ayakkabılar için saç kurutma makinesi ile yapabilirsiniz. Kalın çoraplarla ayakkabıları ayağınıza giyin ve makineyi ayakkabılarınızın burun kısmına tutun. Deri yada süet dışındaki bir materyale sahip ayakkabılarda bu tekniği sakın kullanmayın.
  • Kulağa garip gelebilir ama acı çekmeden topuklu ayakkabı giyebilmenin bir diğer püf noktası da ayak parmaklarınızı birbirine bantlamaktır. Üç ve dördüncü ayak parmakları arasında bulunan sinir, ayak kemiğine acı verir. Bunu önlemek için bu iki parmağı tıbbi bir bantla birbirine bantlayabilirsiniz.
  • Davete katılmadan önce,  topuklu ayakkabılarınızı giyerek hangi bölgede acı hissettiğinizi keşfedin. Böylece bu bölgeye jel yastık gibi ayakkabı ürünleri yerleştirerek, o bölgeyi rahat ettirebilirsiniz.
  • Ve son olarak; eğer katılacağınız davette topuklu ayakkabınız yüzünden acı çekmek istemiyorsanız sivri burun ayakkabılardan uzak durun. Ayak parmaklarınız sivri burun ayakkabının yapısına uygun değildir, parmaklarınızın üst üste binip sıkışmasına neden olur. Yuvarlak yada açık burun ayakkabı ile daha rahat edersiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.