Tüm Zamanların En İkonik 10 Tasarımcısı

1
372

En iyi moda tasarımcıları, endüstrisi üzerinde kalıcı bir iz bırakmak eğilimindedir. Onlar moda akımları ve ikonik görünümler yaratmış bize yol göstermiş insanlar. Tüm zamanların en iyi tasarımcılarına gelin beraber bakalım;

 

1. Coco Chanel

coco chanel

Gabrielle ‘Coco’ Chanel modern kadının giyiminde devrim yaratmıştır. Onun tasarımları kadın vücudunu zamanın kısıtlayıcı korseli tasarımlardan kurtarmış. Takım elbiseleri ve çantaları ile bir çok insanın hayatında yer almış “küçük siyah elbise” kavramına öncülük etmiştir.

2. YVES SAINT LAURENT

YVES SAINT LAURENT

Yves Mathieu-Saint-Laurent genellikle modern modaya yol gösteren ve belirleyici güce sahip olan biri olarak tanınmıştır. O kadınlar için erkeksi uygulamalar yaptı. ‘Le Smoking’ isimli kadınların smokin giydiği görünümü ile ünlü oldu.

YSL markası bu güne kadar hala en imrenilen markalardan biridir.

3. CHRISTIAN DIOR

Christian Dior

Christian Dior İlk koleksiyonunun lakabı ‘New Look’(Yeni Görünüm) du ve kadın modasında ikonik bir akım yakaladı. Onun tasarımları tam bir feminen akım göstermiştir ve savaş sonrası modayı yönlendirmiştir.

O günden bugüne Dior tasarım evi canlı kaldı ve günümüzün en başarılılarından oldu.

 

4. VIVIENNE WESTWOOD

Vivienne Westwood

Vivienne Westwood 1970’lerde çatışmacı moda kariyerine başladı. İngiliz tasarımcı Punk modasından etkilendi ve koleksiyonları o zamanlar için oldukça çatışmacıydı. Bugün ise, çağdaş modacılar arasında önemli bir oyuncu olarak görülüyor.

5. MARC JACOBS

marc jacobs

Marc Jacobs listedeki en çağdaş tasarımcılardan birisi. 90larda tasarladığı “grunge-inspired” koleksiyonu ile ün kazandı. Ve  Louis Vuitton için yaratıcı yönetmen oldu.

6. ALEXANDER MCQUEEN

alexander mcqueen

Listedeki diğer tasarımcılara göre kariyeri kısa olan Alexander McQueen’ in, modern zamanımızın en iyi tasarımcılarından olduğuna hiç şüphe yok. “British Designer of the Year” ödülünü kazanmıştır.

7. CALVIN KLEIN

Calvin Klein

Calvin Klein sofistike spor giyim tasarımları ile çok yönlü modern modayı tanımlıyor. Onun tasarımları modern kadın ile uyum içinde olduğumuzu bize hatırlatıyor. Diğer tasarımcıların koleksiyonlarının aksine son derece giyilebilir ve ulaşılabilir oldu.

 

8. KARL LAGERFELD

karl kagerfeld

Freelance olarak bir çok tasarım evine yardımcı oldu. Kendi tasarım evi var, Chanel’in yaratıcı editorlerinden ve ayrıca zamanımızın en iyi tasarımcılarından biri.

 

9. VALENTINO GARAVANI

valentino garavani

En iyi tasarımcılar onları tanımlayacak bir şeye sahiptir. Valentino da imzası olan “Valentino Kırmızısı” abiyeleri ile ünlüdür. Tasarımları dünyanın en büyük galerileri ve müzelerinde sergilendi.

 

10. GIORGIO ARMANI

Giorgio Armani

Modern takım elbiseleri ile erkek giyimine devrim niteliğinde yeni bir akım getirmiştir. Takımları bir çok tanınan kişi tarafından giyilmiş, bir çok filmde yer almıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here