Tüp Bebek Tedavisinde Merkez Seçiminin Önemi

0
195

bülent tıraş (2)

Prof. Dr. Bülent Tıraş, tüp bebek merkezi seçimi hakkında bilgiler veriyor.

Tüp bebek tedavisi, çocuğu olmayan çiftlerin çocuk sahibi olabilmek için başvurdukları, farklı çeşitlerde uygulanabilen bir yöntemdir. İlk olarak 1970’li yıllarda uygulanmaya başlayan tüp bebek işlemleri, günümüzde tüm dünyada hızla yayılarak uygulanmaya başlamıştır. Tedaviyi etkileyen birçok faktör bulunmakla beraber en önemli faktörlerden birisi de doğru merkez seçimidir. Tedavide doğru merkez ile çalışmak, gebe kalma ihtimalini artıracak, düşük ihtimallerini azaltıp gebeliğin canlı doğum ihtimalini artırarak bebek sahibi olmayı kolaylaştıracaktır. Tüp bebek merkezi seçiminde dikkat edilip araştırılması gereken noktalar hakkında aşağıdaki yazımda detaylı bilgi vermeye çalıştım

http://www.bulenttiras.com/tr/tup-bebek-merkezleri-secimi

Merkez seçiminden önce göz önüne alınabilecek bir durum var mıdır?

Tabi ki. Tüp bebek uygulamasına çiftlerin direkt olarak kendilerinin karar vermesi pek uygun değildir. Bu tedaviye çiftleri uzmanlar yönlendirmelidir. Tüp bebek tedavisine uzmanların yönlendirmesinden sonra aynı doktorun önereceği tüp bebek merkezine öncelik tanınabilir.

Merkezin başarı oranı yaş gruplarına göre nedir?

Tüp bebek tedavilerinde başarılı olarak adlandırabileceğimiz tüp bebek merkezinin yaş üstü başarı oranının ortalama %40 olması gerekmektedir. 35 yaş üstü çiftlerde menopoza yakınlık ve yumurtlamada belirginleşen azalma göz önüne alındığında tüp bebek tedavileriyle gebe kalma ve doğurma oranları daha azdır. Bundan dolayı bu tür kişilerde gebeliği yakalayabilen merkezler tercih edilebilir.

Bunların dışında tüp bebek merkezi seçiminde göz önüne alınabilecek diğer noktalar, uzmanların hasta ilişkileri bakımında sıcak olmaları, personelin aynı şeffaflıkta hastalarla ilgilenmeleri, tüp bebek merkezinin gebelik oluşturma ve canlı doğumlardaki başarı oranlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here