Uykusuzluğu 10 Maddede Yenin

0
194

sleep.jpg

  1. Düşüncelerinizi kontrol altına alın. Yatağa girdiğinizde kaygılarınızdan, sizi üzen düşüncelerden vb. arının. Düşüncelerinize ayıracağınız vakit uyku zamanı olmamalı.
  2. Belirli bir uyku saatiniz olsun. Sabahları işe giderken alarmınızı kuruyorsunuz ve hep aynı saatte kalkıyorsunuz. Aynı şekilde kendinizi her gece aynı saatte uyumak için planlamalısınız.
  3. Duş alın. Uyku, vücut sıcaklığınız azaldığı zaman gelir. Ilık bir duştan sonra yatağa uzanın ve kendinizi uykuya bırakın.
  4. Işıkları kapatın. Hafif bir ışık bile bazen uykunuzu dağıtabilir. Mesela, televizyon, bilgisayar gibi.
  5. Hafif bir akşam yemeği tercih edin. Yatağa girmeden 2 saat kadar önce tüketilen hafif yiyecek ve içecekler, hazımsızlığın sizi uykunuzdan etmesine engel olacaktır.
  6. Sigara ve alkolden uzak durun. Yatağa girmeden önce sigara ve alkol almamaya dikkat edin. Alkol ve nikotin uyku düşmanıdır.
  7. İyi bir yastık seçin. Yastığınızın destekleyici, rahat ve uyku pozisyonunuza uygun olmasına dikkat edin.
  8. Ağrıyı durdurun. Eğer sizi uykudan alıkoyan bir ağrınız varsa, önemsiz ve az da olsa ağrıyı kesmek için önlem alın. Doktora gidin ya da ağrı kesici alın.
  9. Kafeinden uzak durun. Kafeinli yiyecek ve içecekleri akşam ve  sonrasında tüketmemelisiniz.
  10. Sakin olun. Yatağa girdiniz, uyuyamıyorsunuz. “Uyuyamıyorum işte bir türlü. Yarın kötü bir gün olacak.” diye söylenip telaş yapmayın. Sakin olun ve kendinizi uyuyabileceğinize ikna edin. Rahatlayın.

kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here