Uykusuzluk Çorbası

0
159

Çoğumuzun hayatında en az bir kere başına gelmiştir. Uyumak üzere başımızı yastığa koymuş, yatakta kıvranıp durmuşuzdur. Uykumuz bir kere kaçtı mı kafamıza türlü düşüncelerin hatıraların, planların, günlük hayatta çözümleyemediğimiz problemlerin gelmesini önlememiz mümkün olamamıştır. İşte şimdi bütün bu sorunlara deva olabileceğini düşündüğümüz ‘Çorba’ yöntemi denemenizi öneriyoruz. Çorbayı zaten ara sıra içiyoruz ne faydası olacak ki der gibisiniz. Lütfen hemen kestirip atmayınız yazımızın devamını okuyunuz. Burada kasdettiğimiz herhangi bir çorba değil, içeriği özel hazırlanmış ‘Uyku Çorbası’. Bu nasıl mı olacak ? İşte formülü…. Melisa çayı kasları gevşetir, rahatlatır ve büyük bir huzur verir. Uyku getirdiği bilenen yoğurtla bir araya gelince de bütün gece gözünü bile kırpamayanlar için birebirdir.

Uyku Çorbası

Malzeme

* 1 su bardağı yoğurt
* 1 su bardağı süt
* 1 çorba kaşığı zeytinyağı
* 1 su bardağı melisa çayı
* 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı
* 3 çorba kaşığı kabuklu pirinç
* Maydanoz
* Biraz tuz, nane
* 1 bardak su

Yapılışı

4 bardak su ile pirinci 30 dakika kadar haşlıyoruz, soğuttuktan sonra malzemeleri karıştırıp yavaş, yavaş ekliyoruz. İndirmeye yakın yağını, nanesini, tuzunu ilave edip söndürüyoruz. Bu çorba ılık olarak içilmeli.

Yararları

Sinirleri gevşetir, rahatlatır

Genelde stresli bir günün sonunda bir kase çorba sinir sistemine iyi gelir. Süt ve yoğurt genelde rahatlatıcı ve gevşeticidir. Melisa bitkisi özü, sinir sistemini gevşetici ve uykuyu kolaylaştırıcıdır. Genelde acılar uyarıcı olduğu ve sıcağın etkisini daha da artırdığı için yaz gecelerinde fazla acılı, sıcak yemek ve koyu çay, kahve içmek uykuyu azaltıcı bir etki yapabilir. Bu çorbanın içine biraz yulaf ezmesi koyarsanız rahatlatıcı ve uyku getirici etkisi daha da artar. Eğer çok aç değilseniz çorbadan iki kase içip yanında da hafif bir zeytinyağlı yemek yerseniz, sindirim sistemini zorlamazsınız ve dolayısıyla daha rahat bir uyku uyursunuz.

alıntı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here