Vajinismus ve Nedenleri

0
276

op_dr_ayse_duman

Op. Dr. Ayşe Duman, vajinismus ve oluşma nedenleri hakkında bilgi veriyor.

Vajinismus aslında bir hastalık olarak kabul edilmemektedir. Vajinismus bir tür bulgudur. Vajinismus sorununda aslında problem çok daha farklı olarak kendini göstermektedir.

Vajinismus; cinsel birliktelik anında ön sevişmede herhangi bir sorun olmamasına rağmen cinsel birleşme anında kontrolsüz kasılmalar sonucu erkek cinsel organının vajinaya girmesine izin verilmemesi ya da aşırı şekilde ağrıya maruz kalarak bir cinsel birliktelik yaşanması ile karakterize bir sorundur.

Kontrolsüz kasılmalar nedeni ile cinsel beraberlik bazen hiç olmamakta ya da aşırı ağrılı ve acılı bir biçimde gerçekleşmektedir.

Cinsel beraberlikte kasılmaların boyutu farklı şekillerde gelişebilir;

Cinsel beraberlikte özellikle vajinanın alt kısmında bulunan kaslar istem dışı kasılmakta ve bu kasılmalara bacak, kalça ve sırt kasları da dâhil olmaktadır. Kasılmaların boyutu vajinismus bulgusunun derecesini göstermektedir. Bazen vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda kasılmalar fark edilmeyecek kadar düşük seviyede olur.

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Vajinismus sadece cinsel birlikteliğin olmaması anlamına gelmemektedir. Bazı bulgu ve belirtilerde vajinismus probleminin akla gelmesine neden olmaktadır. Bu belirtiler;

  • Cinsel birliktelik anında erkek cinsel organının vajinanın içinde rahat bir şekilde hareket edememesi
  • Cinsel birlikteliğin aşırı ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleşmesi
  • Cinsel birliktelik anında kadının bacaklarını kapaması ya da partnerini geri itmesi. Dolayısıyla ilişkinin yani beraberliğin gerçekleşmemesi
  • Herhangi bir hastalıktan dolayı jinekolojik muayene olamama8 smear testi yaptıramama gibi)
  • Vajinal ultrasona girememe
  • Vajina bölgesine fitil ve tampon yerleştirememe

Vajinismus problemi olan bir kadın da genel olarak cinsel isteksizlik gibi herhangi bir problem olmaz. Kişiler cinsel istek duyarlar ve ön sevişmede zevk bile alabilir. Ancak birleşme anına gelindiği zaman kontrolsüz bir şekilde kasılma gerçekleşir.

vajinismus

Vajinismus nasıl fark edilir?

Vajinismusu anlamak için iki yol vardır. Birinci yol kişinin cinsel beraberlik anında göstermiş olduğu tepkilerdir. İkinci yol olarak ise jinekolojik muayene ile vajinismus rahatsızlığı kolaylıkla tespit edilmektedir.

Vajinismus nedenleri nelerdir?

Psikolojik nedenler: cinsellik, tabular, ilk gece ile alakalı asılsız duyumlar ve bilgiler zamanla bilinçaltına yerleşerek cinsel birliktelik anında problemlerin yaşanmasına neden olabilmektedir.

Çocukluk ya da erişkinlik döneminde yaşanan cinsel travmalar daha sonraki yıllarda cinsel sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Sıklıkla karşılaşılan cinsel travmalar;

  • Tecavüz ve taciz gibi istenmedik durumlarla karşı karşıya kalma
  • Anne ve babanın cinsel birlikteliğine tanıklık etme
  • Bir doğum anına şahit olma ve korkma
  • Cinsel ya da fiziksel şiddete maruz kalma

Organik nedenler: vajinismus sorunu % 90 psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Geriye kalan % 10’ luk kısım ise organik yani yapısal problemlere bağlı olarak gelişebilmektedir.

Organik yani yapısal nedenler olarak jinekoloji ile alakalı sorunlar, kızlık zarı, vajina ve genital organlarda oluşan problemler sıralanabilir.

Vajinismus ve tedavisi, ilk gece korkuları ve cinsel sağlık ile ilgili detaylı bilgi için www.ayseduman.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here