Vegan Diyetinin Faydaları

0
384

Veganlık diğer bir adı ile Veganizim, Vejetaryen diyetinden farklıdır. Veganlar, et ve süt ürünlerinin yanında hayvan kaynaklı bal, yumurta, ipek, deri yün gibi ürünleride hayatlarında kullanmazlar. Bu akımın temeli öldürülmeseler bile çiftliklerde hayvanların kötü muamele gördüğü gerçeği üzerine kurulu. Vegan diyeti yaparken kendinizi kaptırır dikkat etmezseniz proteinkalsiyum, B12 vitamini ve D vitamini gibi eksikliklere neden olabilir. Ama diyetin içinde bunları karşılayacak bitkisel yan gıdalar var süt yerine soya sütü, yumurta yerine protein içeren patates vb gıdalardan alabilirsiniz. Şahsen Vegan diyeti yapmasam da takip eden bir çok kişi var ve faydalarını bilmek istersiniz diye düşündüm.

1. Kalp rahatsızlığı riskini azaltır

Kadın sağlığı üzerine yapılmış olan en uzun araştırma 1976 da Harvard Üniversitesnde başlatılan The Nurse’s Health Study isimli çalışmaya göre bitki bazlı beslenen kadınların kalp hastalıklarına yakalanma riski diğerlerine göre daha az.  Araştırmaya göre günde bir yumurtada bulunan kolesterol, günde 5 sigara içmekle eş miktarda ömrü kısaltıyor. Ve her ne kadar bana inandırıcı gelmese de günde bir kap yulaf ya da 2 avuç fındık gibi lifli  gıdalar tüketenlerin ömrü haftada 4 saat koşan biri kadar uzuyormuş. Bu araştırma sonuçlarına göre Vegan diyeti kalp rahatsızlıklarının riskini azaltıyor.

2. Kanser Riskini Azaltır

Özellikle hızlı büyüyen kanserler, veganlar arasında en düşük düzeydedir. Son zamanlarda artan kanser vakaları sağlıksız beslendiğimizin en büyük işaretçisi. Vegan diyeti, kanser ile direk bağlantısı olan büyüme hormonu IGF-1 seviyesi olarak düşük olduğu için kanserli hücrelerin oluşması ve büyümesini engeller. Bu Vegan diyetine başlamak için iyi bir neden :)

3. Kronik obstrüktif akciğer hastalığını önler

Anfizem ve kronik bronşit en yaygın obstrüktif akciğer hastalıklarından. Yeni yapılan bazı araştırmalar Vegan diyetinin bu türk akciğer hastalıklarına yakanlanma şansınızı azalttığını orataya koydu. Hatta sigara firmaları sigaların içlerine koydukları acai çileklerinin fareler üzerinde yaptıkları testlerde akciğerlerinin daha sağlıklı kaldığını gördüler.

4. İnme riskinde azalma

İnme beyne kan akışının belli bir süre olmaması durumunda orataya çıkar. Biliyorsunuz beyin hücreleri öldüklerinde yenilenemiyor. İnme geçiren biri konuşma, yürüme gibi yeteneklerini kaybedebilir. Vegan diyeti, inme için en ektili silah olan potasyum yönünden zengin olduğu için inme riskini azaltır.

5. Obezite riskinde azalma

Obezite batı dünyasında çok önemli bir problem olmaya başladı, insanların hayat kalitesini azaltması bir yana bir çok hastalığa ön ayak oluyor. Vegan diyeti yapan kesimde obezite çok nadir görünür. Daha az kalorili yiyecekler tükettiği ve propionate (mide bakterileri tarafından lifli gıdaları parçalayarak üretilen bir kimyasal) seviyelerinin çok yüsek olması sayesinde metobolizmanızı hızlandırır yağ hücrelerinin üretimini yavaşlatır ve daha uzun yaşamanızı sağlar.

6. Böbrek yetmezliğine karşı korur

Böbrekleriniz kanınızı filtreler ve hormonlar üreterek kanınızın ve kemiklerinizin sağlıklı kalmasını sağlar. Böbrekleriniz zarar gördüğünde kanınızı düzgün filtreleyemez ve kanınızda pislik birikmeye başlar, kan basıncınız artar, vücudunuzun aşırı sıvı tutmasına neden olur. Vegan diyeti ile böbrek yetmezliği sorunundan kurtulabilirsiniz. Böbreklerinizde sorun olduğunda bir hafta yapacağınız vegan diyetinin bile farkını göreceksiniz. Risk faktörü olan hayvan protein, hayvan yağları ve kolestrol Vegan diyetinde olmadığı için böbreklerinize daha iyi bakmış olacaksınız.

7. İyi hissetmenizi sağlar

Bazı araştırmalara göre diyetinizden hayvan ürünlerini çıkarmak iyi hissetmenizi sağlıyor ve depresyona girme riskinizi azaltıyor. Bazı bitkilerde bulunan serotonin ve antidepresanların bunda etkisi olduğu gibi sağlıklı besleniyor olmanızın da bunda bir etkisi var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here