Vücut Losyonu Nasıl Seçilir?

2
833

Losyon seçiminde nelere dikkat etmeli, hangi maddeleri tercih etmeliyiz. Bu yazıda cevaplarını bulmanız mümkün :) İşe içindekiler kısmını inceleyerek başlıyoruz:

1. Shea Yağı (Shea Butter): İyileştirme ve yumuşatma yeteneğine sahip. Araştırmalar shea yağının cilt üzerinde anti-inflamatuar etkiye sahip olduğunu göstermiştir ve bu nedenle ciltteki yaraları iyileştirir, görünümünü düzeltir. Kuru ciltleri nemlendirir.

2. Ayçiçeği Yağı (Sunflower Oil): A ve E vitamini, yağ asitleri bakımından zengindir. Cildin nemini, doğal yağlarını geri kazanmasını sağlar ve cildi yeniler. A vitamini, kolajen üretimini teşvik eder ve nemin muhafaza edilmesini sağlar.

3. Badem Yağı (Almond Oil): Kolay emilir, cildi besler ve yumuşatır. Zengin A vitamini içeriği sayesinde, özellikle kuru, pul pul dökülen ciltler için uygundur. Cildin nem dengesini sağlar.

4. Jojoba Yağı (Jojoba Oil): Tüm cilt tipleri için uygundur. Kuru ciltleri besler, nemlendirir ve yumuşatır. Hipoalerjenik ve saftır.

5. Kakao Yağı (Cocoa Butter): El ve vücut losyonları arasında oldukça popüler bir maddedir. Cildi yumuşatır ve yatıştırır. Ayrıca düzenli olarak kullanıldığı takdirde çatlakların oluşumunu engeller ve azaltır.

6. Aloe Vera: Aloe vera benim de favorimdir. Araştırmalara göre, aloe vera cildin kendini nemlendirme kapasitesini artırıyor. Güçlü bir nüfuz özelliğine sahiptir. Günlük kullanım ile, aloe vera, cildin sağlıklı ve parlak görünümünü korumaya yardımcı olur.

7. Macadamia Yağı (Macadamia Oil): Kolayca emilir. Tekli doymamış yağ asitleri açısından zengindir, tıpkı anti-oksidanlar gibi davranarak hücre zarının zayıflamasını ve bozulmasını önler. Aynı zamanda cildi yatıştırır, rahatlatır ve yumuşatır. Özellikle olgun ve yaşlanan cilt için uygundur.

Peki losyon seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

İçindekileri Okuyun

Farklı ürünler, farklı maddeler içerir. Losyon seçerken hem etiketini hem de içindekileri okuyun. Oluşabilecek alerjileri önlemek amacıyla oldukça önemlidir. “Nemlendirici” olarak etiketlenen ürünleri tercih edin.

Sonuçları Not Alın

Kullandığınız ürünlerin cildinizde yaptığı değişiklikleri not alın. Eğer aldığınız sonuçlar sizi memnun ediyorsa, losyon seçiminde aynı ürünü tercih edebilirsiniz.

Cildinizi Tanıyın

Birçok losyon “Tüm cilt tipleri” için olsa da, normal, kuru, ekstra kuru ciltler için formüle edilenleri de mevcut. Bu nedenle en iyi sonucu alabilmek adına cilt tipinize uygun olan ürünü seçin. Eğer cildiniz hassas ise “noncomedogenic” olarak etiketlenmiş olanlarını seçin. Bu, cilt üzerinde akne reaksiyonlarına neden olmadığı anlamına gelir.

Ne İstediğinizi Bilin

Günlük bir nemlendiriciye mi ihtiyacınız var, yoksa görünümünü azaltmak istediğiniz çatlaklarınız mı? Losyonlar arasında çatlaklarınızı daha belirgin hale getirebilecek olanları da mevcut, bu nedenle dikkatli olmalısınız.

Yaşam Tarzınızı İnceleyin

Eğer zamanınızı dışarıda geçirmeyi seviyorsanız, cildinizdeki kırışıklık oluşumunu ve kurumayı en aza indirmek için güneş korumalı ürünler tercih etmelisiniz.

Mevsime Göre Seçin

Kışın shea yağı gibi yoğun bir madde içeren losyonları tercih edin. Yazın ise aloe vera gibi hafif, kolay emilen ve cildi zararlı güneş ışınlarına karşı koruyan maddeler içerenlerini seçin.

2 YORUMLAR

  1. Cildim ve vücut bakımım için arkadaşımın önerisi ile Bionem ürünlerini kullanmaya başladım. Oldukça da memnunum. Marketlerde satılan ve fiyatı da oldukça makul olan bir ürün. tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.