Yağlı Saçın 8 Nedeni

0
273

Yağlı görünen saçların bir kadının moralini ne kadar bozabileceğini biliyoruz, peki yağlanmaya neler sebep olur onları biliyor muyuz?

Alkollü Ürünler

Alkol içeren saç spreyleri, hacimlendirici ürünler saçınızdaki yağı emer ve saç derinizi daha fazla yağ üretmesi için teşvik eder. Eğer yağlı saç sorunu yaşıyorsanız alkolsüz saç ürünlerine yönelin.

Fazla Şampuan

Saçınız yağlıysa onu sık sık yıkamak isteyebilirsiniz. Fakat bu davranışınız aksine saçınızın daha fazla yağlanmasına yol açabilir. Çünkü saçınızı sık yıkadığınızda saçınızdaki doğal yağlar kaybolur. Saç deriniz de kaybettiği yağı geri kazanmak için daha fazla yağ üretmeye başlar.

Doğru Ürünleri Kullanmamak

Eğer saçınız kuru değilse nemlendirici şampuanlara ihtiyacınız yoktur, bu kadar basit. Saçınızın ihtiyacı olmayan bir ürünü kullanırsanız yağlanmasına neden olabilirsiniz. Size en uygun saç ürünlerini seçmeye dikkat edin.

Fazla Taramak

Saçınızı gerekli, gereksiz çok sık tarıyorsanız bu da saçınızın yağlanmasına neden olur. Bu alışkanlığınızı terk edin, saçınızı gerektiğinde ve karıştığında tarayın. Fazla taramanız yağ üretimini artıracaktır.

Arındırmamak

Kullandığınız saç ürünleri yağlanmanın sorumlusu olabilir. Rutin olarak kullandığınız şampuan bunları tamamen temizlemeyebilir. Bu nedenle zaman zaman arındırıcı bir şampuan kullanmanız gerekir.

Saçınızla Oynamak

Saçınızla oynamak, kıvırmak, parmaklarınızı saçınızın arasında gezdirmek gibi alışkanlıklarınız varsa saçınıza kötülük yapıyorsunuz demektir. Fazla taramak gibi saçınızla oynamak da derinizin gereğinden fazla yağ üretmesine neden olur.

Hormon Değişikliği

Regl dönemi, yeni başlanan bir doğum kontrol yöntemi yada hamilelik hormonlarınızın değişmesine neden olur. Tıpkı cildinizin hormon değişikliklerinde fazla yağ üretmesinde olduğu gibi aynı durum saç deriniz için de geçerlidir.

Saç Kremi

Saç kremini saç derinize yakın mı sürüyorsunuz? Bunu yapmayın. Çünkü saç deriniz yeterli yağı üretiyor zaten. Bunun yerine saçınızın uç kısımlarına doğru sürmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here