Yalnız Seyahat Eden Kadınlara Tavsiyeler

0
285

 
Hayalinizdeki seyahat için sadece bir bilet uzaklığındasınız ama seyahat edecek bir arkadaş bulamıyor musunuz? Neden yalnız seyahat etmiyorsunuz?

Ülkemizde bir kadın yalnız seyahat edeceğini söylediği andan itibaren vazgeçirilmeye çalışılır. Ne yapacaksın kız başına? Yalnız tatil mi olur? Depresyona mı girdin? Bir problemin mi var? Yoksa bizden gizli birisiyle mi gidiyorsun gibi sorular ile karşılaşır. Halbuki sadece hayalinde ki seyahati gerçekleştirmek, biraz kendiyle baş başa kalmak, kendini tanımak istemiştir.

Her seyahat iyi bir hazırlık ile mükemmel anılara dönüşebilir ya da tam tersi bir durum yaşanabilir. Yalnız seyahat etmeyi planlayan kadınlar için tavsiyelerimi bir kaç madde halinde aşağıda belirttim.

Benim için seyahat her şeyin önünde geldiği için, saç, makyaj, kıyafet gibi sorunları çok kafama takmıyorum ama siz güzel hanımların bunu göz ardı etmeyeceğini bildiğim için kıyafet ve makyaj konusu ile başlayacağım..

  • Kıyafet : Yanınızda size yardım edebilecek kimse olmadığı için valizinizi ya da sırtçantanızı sizden başka taşıyacak kimse olmayacak. Bu göz önüne alarak, çantanızı gereksiz şeyler ile doldurmayın. Kıyafet tercih ederken, hafif ve birbiri ile uyumlu kıyafetlerinizi tercih edin.
  • Makyaj: Evdeki valiz büyüklüğündeki makyaj çantanız ile seyahat etmek gibi bir lüksünüz olmadığı için bir kalem, bir rimel ve bir rujdan oluşan basit ama günü kurtaracak bir üçlüyü yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. Amaan ne gerek var desem de, yokluğunu hissettiğim olmuştur.Seslerinizi şimdiden duyuyorum. Hayır fazlasına gerek yok. Boşuna pazarlık yapmayın.

solo-woman

  • Konaklama : Hostellerde konaklamak seyahatinizi hem keyifli hale getirecek hem de kolaylaştıracak unsurlardan birisi. Hosteller siz istemesenizde sosyalleşmenizi sağlayan yerlerdir. Belki tanımadığınız 5-6 kişi ile aynı odayı paylaşma fikri korkunç gelebilir ama unutmayın onlarda sizin onlara olduğunuz kadar size yabancılar. Horlayanlar için kulak tıpası, gece geç gelen sarhoşlar için ise uyku gözlükleri işinizi görecektir. Ücretsiz internet, çamaşırhane, mutfak gibi olanakları bütçenizi sevindirir.
  • Sağlık : Geniş kapsamlı bir seyahat sigortası yaptırın. Yanınızda mutlaka bir ilk yardım kiti bulundurun. Ne zaman lazım olacağı belli olmaz. Belki de hiç lazım olmaz ama bu riski almayın.
  • Güvenlik : Turist gibi gözükmekten, yanınızda büyük dikkat çekici kameralarınız ile dolaşmaktan uzak durun. Anane usulu südyen içi para saklama yöntemi her zaman işinizi görür. Pasaportunuz her zaman kaybolabilir, fotokopisini bir köşede saklamayı unutmayın.
  • Valiz hazırlamak : Yola çıkmadan önce ihtiyaç listenizi oluşturun ve yanınıza aldığınıza emin olun. kıyafetlerinizi katlamak yerine rulo haline getirin, çantanızda daha çok yer kazanacaksınız.
  • Gittiğiniz şehirde turist ofislere uğrayın ama yine de en iyi tavsiyeleri sizden daha önce gezmiş birisinden ya da bir yerelden alacağınızı unutmayın.
  • Ailenizi ve arkadaşlarınızı planlarınızdan nereye gideceğinizden her zaman haberdar edin.
  • En çok ihtiyaç duyacağınız şey, evde unuttuğunuzdur.

Yazımızı beğendiyseniz ziyarete bekleriz. Bilinmeyen Rota, C ve T’nin gezi hikayelerini ve tecrübelerini kendi bakış açılarıyla (bir kadın ve bir erkek) anlatma fikriyle ortaya çıkan bir seyahat blogudur. Biz bu rotalarda çok keyif alıyoruz, umarız okurken size de aynı keyfi yaşatabiliriz.

http://bilinmeyenrota.blogspot.com/

T.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here