Yaz Aylarında Saçınızı Güneşten Korumanın Yolları

0
232

Yaz Aylarında Saçınızı Güneşten Korumanın Yolları

Kim yaz aylarında saçını güneşin zararlı etkilerinden korumayı ve onun sağlıklı görünmesini istemez ki? O halde biraz bu konu üzerinde duralım ve yaz aylarında güneşe karşı saç bakımı nasıl olmalı bahsedelim. Bu önerileri dikkate almakta fayda var;

  • Yaz aylarında saçınızı güneşten korumanın en etkili ve kolay yollarından biri elbette saçınızı şapka yada ince bir bandana ile örtmektir. Böylece hem saç aksesuarları ile şık görünebilir, hem de saçınızı güneşin zararlı etkilerine karşı koruyabilirsiniz. Tabi saçınızın şapka dışında kalan kısmı için diğer yöntemlere ihtiyacınız olacak :)
  • Tıpkı cildinizi korurken yaptığınız gibi saçınızı da güneş koruması içeren ürünler kullanarak güneşten koruyabilirsiniz. Saçınızı ultraviyole ışınlarına karşı koruyan birçok ürün var. Yalnız bu ürünleri kullanırken mutlaka nemli saça uygulamalısınız. Diğer türlü kullandığınız ürün sadece saçınızın yüzeyinde kalacak ve saç tarafından emilmeyecektir.
  • Güneş kırılmış saçlara daha fazla zarar verir. Bu nedenle yaz aylarından hemen önce saçınızı kestirmeniz, güneşin saçınızın üzerindeki olumsuz etkisini azaltmaya yardımcı olacaktır. Elbette yaz sonunda yıpranan saçlarınızı tekrar kestirmenizde fayda var.
  • Havuza yada denize asla kuru saç ile girmeyin, girmeden önce saçınızı ıslatın yada sprey şişesi ile saçınıza su püskürtün. Böylece saçınızın çok fazla klorlu su emmesini önlemiş olursunuz. Özellikle sarı renkli saçlar klorlu su ve güneşin birleşmesi ile rengini kaybetmeye, yeşil görünmeye başlar.
  • Alkol, peroksit ve limon bazlı ürünler, saçınızın güneş ile temas ettiğinde daha hızlı kurumasına neden olur. Bu ürünleri güneş altında uzun süre vakit geçirecekseniz, gece yatmadan önce yada güneşe çıkmadığınız zamanlarda uygulamanız daha faydalı olacaktır.
  • Güneşin zararlı ışınları saçınızdaki proteinlere zarar verir. Bunu önlemek için haftada bir kere keratin içeren derinlemesine bakım maskesi kullanabilirsiniz. Böylece saçınız kaybettiği proteinleri geri alabilir.
  • Yaz aylarında saçınız güneşten yeterince zarar görüyor, daha fazla yıpranmasını önlemek için saçınızı ısı veren saç şekillendiricilerinden mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın. Bu saç şekillendirici aletleri kullanacağınız zaman ise öncesinde ısıya karşı koruyan saç bakım ürünleri kullanmayı unutmayın. Saç kurutma makinesini kullanmak yerine ise yaz aylarının getirdiği avantajı kullanın, bırakın saçınız kendiliğinden kurusun.

Siz yaz aylarında saçınızı nasıl koruyorsunuz peki? Bizimle de paylaşın :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here