Yaz Bitimi Cilt Bakımı Nasıl Olmalı ?

0
278

Yaz bitti. Peki yazın cildimizde bıraktığı yıpranma izlerini nasıl onarırız ? İşte cildinizin ihtiyacı olanlar :

Nem :

Güneşin keyfini çıkardığınız yaz günlerinin sonunda cildinizin daha fazla neme ihtiyacı olacaktır. Serin hava ve kapalı alanlarda kullanılan ısıtıcılar nedeniyle cildiniz daha çok kuruyabilir. Kuruyan cilt sizi daha yaşlı gösterir, cildiniz çatlar, serbest radikallerin ve kirliliğin vereceği zararlara daha açık hale gelir. Bu yüzden yağsız losyon veya krem kullanarak cildinizi nemli tutun.

Peeling :

Cildinizdeki ölü deri hücrelerinden arınmak için peeling yapmalısınız. Günde bir kez yumuşak bir yüz temizleme fırçası ve yüz temizleyicinizle yüzünüzü temizleyin.

Koruma :

Yaz sona ermiş olsa da, cildinizi UV ışınlarına karşı korumanız gerekir. SPF seçerken, titanium dioxide ve çinko oksit içermesine dikkat edin.

Antioksidan :

Antioksidanlar, güneş ve diğer çevresel faktörler yüzünden zarar gören cildinizi onarmaya yardımcıdır. A ve C vitamini, cilt hücrelerini serbest radikallerden korurken, güneş kreminizin etkisini de artırır.

Canlandırma :

Cilt hücrelerini canlandırmak yaşlanma belirtilerini azaltmak için önemlidir. Retinol yani A vitamininin besin olarak alınması en etkili canlandırma yöntemidir.

Su :

Cildi dışarıdan nemlendirmek kadar içeriden nemlendirmek de önemlidir. Cildiniz sizin en büyük organınızdır ve su, organlarınızın işlevlerini yerine getirebilmelerini sağlar. Böylece cildiniz sağlıklı ve zinde görünür. Günde en az 8 bardak su içmelisiniz.

Dinlenme :

Yaz sonrası yorulan bedeninizin dinlenmeye ihtiyacı vardır. Uyku, cildin tüm gün maruz kaldığı serbest radikaller ve UV ışınlarının verdiği zararın onarıldığı, cildin yenilendiği zamandır. Kaliteli uyku en az yedi saat ve deliksiz olmalıdır.


Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here