Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

0
1147

Merhaba,

Güneş gözlüğü gözlerimizi ve göz çevremizdeki deriyi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyan, aynı zamanda da şıklığımızı tamamlayan bir aksesuar. Peki moda, sağlık, kalite gibi güneş gözlüğü seçimini etkileyen birçok faktör varken, yüz şeklinizi bu faktörler arasına ne kadar koyuyorsunuz? Evet, güneş gözlüğü seçiminde yüz şeklinizi göz önünde bulundurursanız kendinize en çok yakışan güneş gözlüğü modellerini de kolayca seçebilirsiniz.

Hadi o zaman yüz şekline göre güneş gözlüğü nasıl seçilir, bir göz atalım;

Yuvarlak Yüz

yuz-sekline-gore-gunes-gozlugu2

Çeneniz yuvarlaksa ve yanak kemikleriniz yüzünüzün en geniş bölgesiyse yuvarlak bir yüz şekline sahipsiniz demektir. Yüz hatlarınızı dengelemek için geniş, dikdörtgen çerçeveli ve yumuşak köşeli güneş gözlüğü modellerini tercih edebilirsiniz. Bu modeller yüzünüzü daha uzun, ince ve keskin hatlı gösterir. Yuvarlak çerçeveli güneş gözlüklerinden ise uzak durun. Yüzünüzün yuvarlaklığını daha fazla ortaya çıkarır.

Kalp Yüz

yuz-sekline-gore-gunes-gozlugu3

Eğer çeneniz dar, alnınız ise yüzünüzün en geniş bölgesiyse kalp yüze sahipsiniz. Bazen “üçgen yüz” diye de adlandırılır. Üst tarafı geniş, alt tarafı konik olan damla güneş gözlüklerini tercih edebilirsiniz. Yuvarlak, oversize Jackie O tarzı güneş gözlüğü modelleri de yüz hatlarınızı dengeleyebilir. Yoğun, aşırı süslenmiş güneş gözlüklerinden ise uzak durmalısınız.

Kare Yüz

yuz-sekline-gore-gunes-gozlugu4

Eğer yüzünüzün her iki tarafı düz, çene bölgeniz belirsiz bir kıvrıma sahip ve yüzünüz uzunluğu ile neredeyse aynı genişliğe sahipse kare yüz şekliniz var demektir. Yuvarlak yada oval çerçeveli güneş gözlüğü modelleri ile dengeyi sağlayabilirsiniz. Cat-eye güneş gözlükleri ilgiyi çene hattınızdan uzaklaştırır. Ayrıca unutmayın, yüzünüz ne kadar genişse çerçeveleriniz de öyle olmalı. Geometrik şekilli güneş gözlükleri ise yüzünüzün kare görünümünü daha fazla öne çıkaracağından, bu modellerden uzak durmalısınız.

Dikdörtgen Yüz

yuz-sekline-gore-gunes-gozlugu

Kare yüz şekline benzer fakat arasındaki fark yüzün genişliğinden daha uzun olmasıdır. Geniş, büyük ve desenli çerçeveleri tercih edebilirsiniz. Damla, altıgen gibi vintage stili güneş gözlükleri de iyi bir seçim olabilir. Küçük çerçeveli ve yüzünüzde dar duran güneş gözlüklerinden uzak durun.

Oval Yüz

yuz-sekline-gore-gunes-gozlugu5

Ters duran bir yumurtayı hayal edin, eğer tıpkı onun gibi alnınız çenenizden sadece biraz genişse oval yüze sahipsiniz demektir. Bu yüz şekli ideal olarak bilinir ve birçok gözlük modelini korkmadan kullanabilirsiniz. Kalın, geniş çerçeveler yüz hatlarınızı kapatabileceğinden bu model güneş gözlüklerini tercih etmemelisiniz.

görsel: fashionising.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here