Yüzünüzdeki 5 Kusuru Yok Edin

0
281

Yüzünüzdeki 5 Kusuru Yok Edin

Yüzünüzü sivilce veya siyah noktalar kapladıysa, göz çevrenizde kırışıklıklar baş gösterdiyse ya da başka cilt problemleriniz varsa sabah aynanın karşısına geçmek size zor geliyor olabilir. Ne de olsa, kusurları makyajla örtmeye çalışmaktan başka elinizden bir şey gelmez, öyle değil mi?

Bir kez daha düşünün! New York’taki The Mount Sinai Hastanesi’nin klinik dermatoloji bölümünden Yardımcı Doçent Dr. Jeannette Graf, doğru ürünler ve önleyici tedbirlerle, hayalini kurduğunuz o harika cilde kavuşabileceğinizi söylüyor. İşte sık rastlanan beş cilt kusurundan kurtulmanın yolları.

Kusur: Cilt Kuruluğu
Cildiniz kuru ve gerginse – genellikle kışın baş gösteren bir sorundur bu, ne de olsa kış aylarında hava daha az nemlidir – yoğun içerikli bir nemlendiriciye gereksinim duyuyor olabilirsiniz. Graf, “Nemi geri kazanmak için hiyaluronik asit ve gliserin’in, nemin cildinize nüfuz etmesini sağlamak için de seramidin’in nemlendiricinizde bulunmasına dikkat edin,” diyor.

Ancak kuruluk belli bölgelerde oluşuyorsa, seboreik dermatit gibi bir cilt hastalığı geçiriyor olabilirsiniz. Reçetesiz satılan hidrokortizon kremleri, cilt kuruluğu için genellikle işe yarıyor, eğer yaramıyorsa bir doktora danışın. Kış aylarında yatak odanıza nemlendirme cihazı koymak da cildinizin nemini korumasına yardımcı olacaktır.

Kusur: Yağlı Cilt
Pek çok kadınınsa tam tersi bir problemden mustarip: Cildin tümüyle ya da T bölgesi gibi bazı stratejik bölgelerde yağlı olması. Graf, “Yağlı bir cilde sahip olan kadınlar, daha hafif nemlendiriciler kullanmalılar,” diyor. “Biri T bölgesi için hafif, diğeriyse yanaklarınız için daha yoğun olmak üzere iki farklı nemlendiriciye ihtiyacınız olabilir.” Ciltteki yağı yok etme özellikli anti-inflamatuar bir madde olan salisik asit içeren ürünleri öneriyor.

Kusur: İnce Çizgiler
Kimse göz ve ağız çevresindeki ilk küçük kırışıklıkları görmekten hoşlanmasa da onlar hayatımızın bir parçası. İlk kırışıklıkları kontrolde tutmanın yolu, hangi yaşta olursanız olun, günlük cilt bakımı.

Graf, “Yüzünüzde ince çizgiler olduğunu fark ediyorsanız retinol kullanmalısınız,” diyor. “İlk ihtiyacınız olan şey bu.” Retinolde bulunan A vitamini, cildin moleküler bir düzeyde onarılmasına yardımcı olur.” Çizgilere karşı bir diğer savunma yöntemi de hem UVB ışınlarını hem de cildin daha derinlerine nüfuz eden UVA ışınlarını engelleyen geniş spektrumlu bir güneş kremini her gün kullanmak. Sadece güneş koruma faktörlü bir fondöten kullanmak yeterli değil, daha yoğun bir güneş korumasına ihtiyacınız var, diyor Graf. “İkisini birden kullanırsanız mükemmel sonuçlar elde edersiniz.” Kırışıklıkların ne kadar derin ya da görünür olduğuna bağlı olarak, ayrıyeten kırışıklık karşıtı peptidler içeren bir krem de kullanabilirsiniz.

Kusur: Yaşlılık Lekeleri

Her ne kadar o küçük koyu lekeler yaş ilerledikçe ortaya çıkabiliyorsa da, daha yaygın karşılaşılan sebep, güneş ışığına fazla maruz kalmaktır. Cilt rengini dengeleyen retinol kullanımıyla birlikte güneşten korunmak burada da esas. Graf, “Makyajınızı da mineral içerikli malzemelerle yapın,” diyor. “C vitamini, niasinamid, kojik asit, dut ya da meyan kökü gibi içerikler barındıran ürünleri tercih edin, zira bu içeriklerin her birinin renk açma özelliği vardır.” Eğer lekeleriniz inatçıysa, hidrokinon içeren reçeteli bir krem kullanıp kullanmamanız gerektiği hakkında doktorunuza danışın.

Kusur: Sivilcelenme
Ne yazık ki sivilceler sadece ergenliğe özgü bir sorun değil; her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak yoğun içerikli bir sabunla yüzünüzü ovalaya ovalaya yıkamak da sorunu ortadan kaldırmaz. Graf, “Sert temizleyiciler, cildi daha kötü hale getirebilir,” diyor. “Temiz cildi kuru ciltle karıştırmamalısınız.”

Bunun yerine, yüzünüzü salisik ya da laktik asit içeren yumuşak bir sabunla yıkayın ve sonra da düşük oranda benzonil peroksid içeren bir sivilce kremi kullanın. Cildiniz hassassa, lipo hidroksi asit içerikli bir krem ya da jel işe yarayacaktır. Son olarak, nemlendiriciyi de unutmayın! Cildinizi nemli tutmak yeni sivilcelerin oluşumunu engelleyecektir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here